Zapraszamy na konferencję prasową

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska Pro Civium w Poznaniu zaprasza na Konferencję Prasową dotyczącą rozpoczęcia i realizacji kampanii społecznej „przeMOC w RODZINIE”.

Kampanię wspiera Polska Policja. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził gotowość do poparcia wszelkich inicjatyw organizacji w kwestii realizacji Projektu.

Projekt finansowany jest z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

W ramach Projektu Stowarzyszenie wraz z Partnerami (Sitte.pl, zpozdrowieniem.pl) wyemituje spot telewizyjny promujący niewerbalny znak ofiar przemocy domowej. Znak międzynarodowy jednak prawie nie znany w Polsce, a jakże potrzebny w dobie izolacji pandemicznej (sprawca + ofiara izolowani w jednym miejscu). Działania w ramach Projektu przewidziane są na rok, z opcją dalszej kontynuacji w kolejnych latach.

Znak ofiar przemocy powinien znać każdy – mówi Aleksandra Słonka, rzecznik prasowy Zarządu. – Proszę sobie wyobrazić sytuację, gdy do drzwi puka na przykład listonosz. Otwiera agresor, w tle jego córka. Nie odzywa się, boi się ojca. Listonosz przekazuje list, widzi znak rączką pokazywany przez dziecko. Po wyjściu na zewnątrz reaguje. Dzwoni na 112. Oprawca już nie będzie krzywdził swojego dziecka… Dlatego tak ważnym jest upowszechnienie tego znaku, jak i promocja w społeczeństwie właściwych postaw. Tak, zgłaszanie osób krzywdzących innych ludzi jest cool, właściwym działaniem, bohaterstwem…

Konferencja omawiająca projekt zorganizowana będzie na platformie online. Termin: 18 stycznia, godzina 12.00. Stowarzyszenie zaprasza wszystkie Redakcje, dla których ważne są sprawy wspierania osób zagrożonych lub doświadczających przemocy. Zgłoszenia prosimy kierować na adres Rzecznik Prasowy Zarządu

Projekt jest wieloaspektowy. Nie robimy przejmujących bilbordów. Przecież nie o to chodzi. Celem działań ma być realne wsparcie osób zagrożonych przemocą, nie ckliwe obrazy, które tak naprawdę nic nie wnoszą, nie pomagają – mówi Paulina Hummel, Dyrektor ds. Operacyjnych Stowarzyszenia. – Ludzie mają znać znak wołania o pomoc. To po pierwsze, po drugie, pracujemy ze sprawcami przemocy, po trzecie – promujmy wzór bohatera sąsiada, znajomego, który w zgłoszeniu na 112 faktu przemocy za ścianą, w rodzinie, u znajomych, widzi działanie prawidłowe i jest z tego dumny. Nie zawstydzony, kalkulujący, kojarzący pomoc drugiemu człowiekowi z donoszeniem. Po czwarte, z ofiarami mają pracować prawnicy, psycholodzy i doradcy zawodowi, aby pomóc zerwać nić ofierze z oprawcą, by się usamodzielniła, podniosła swoje kompetencje, swoją wartość. Tak rozumiemy działania w ramach projektu „przeMOC w RODZINIE”.


Bo każdy z Nas zobowiązany jest do wspierania działań chroniących ofiary przemocy, w szczególności dzieci…


Osoby, które doświadczają przemocy czują, że są same, co utrudnia im podjęcie decyzji o odejściu od oprawcy lub oddaniu sprawy organom ścigania. Nie czują też wsparcia środowiska, czasem nawet rodziny, a przede wszystkim nie wiedzą, co dalej. Zazwyczaj wychowują dzieci, zarabia partner, co utrudnia zerwanie niezdrowej więzi – dodaje Agata Noga, psycholog Sekcji ds. Wsparcia Rozwoju Osobistego. – Niereagowanie na przemoc w naszym otoczeniu jest przyzwoleniem na jej stosowanie. Milczeniem wspieramy osoby stosujące przemoc, a odbieramy odwagę i siłę osobom, które jej doświadczają. Dzięki naszym reakcjom osoby stosujące przemoc będą czuły brak przyzwolenia na takie zachowania a osoby doznające przemocy poczują wsparcie społeczeństwa, którego tak bardzo potrzebują.

Więcej na http://www.przemocwrodzinie.info

Poprzedni wpis
Komunikat Zarządu Stowarzyszenia
Następny wpis
Prewencja, Wykrywanie i Działanie Przeciwko Wykorzystaniu Seksualnemu Dzieci
Menu