KWARTALNIK | NR 2/2020 | 12.20 - 06.21 | CZASOPISMO POSTPENITENCJARNE

SŁOWO OD REDAKTOR NACZELNEJ

Z radością publikujemy już drugi numer naszego kwartalnika Ways to Go. W tym wydaniu staraliśmy się przybliżyć na tyle, na ile to możliwe informacje o tym, co naprawdę dzieje się w polskich więzieniach oraz przenalizowaliśmy pewne istotne kwestie prawne dotyczące osób pozbawionych wolności, a także porównaliśmy ze sobą różne systemy penitencjarne w Europie. Jestem przekonana, że każdy znajdzie dla siebie coś, co go zaciekawi lub pomoże w walce o lepsze jutro. Cieszymy się i dziękujemy za zainteresowanie, którym obdarzyli nas nasi drodzy Czytelnicy! Staramy się być coraz lepsi.

Biorąc pod uwagę datę wydania nowego numeru, można rzecz, że jest to wydanie świąteczno-noworoczne, dlatego chciałabym skorzystać z okazji i życzyć Państwu Wszystkiego Najlepszego w tych trudnych dla nas czasach – świąt spędzonych w spokoju i atmosferze bliskości, a także sukcesów w Nowym (lepszym!) Roku.

Z OPTYMIZMEM W NOWY ROK

Rozmowa z Izabelą Jarczewską, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska Pro Civium

Kolejny rok, a w Stowarzyszeniu, pełna para, mnóstwo nowych inicjatyw, zmiany, zmiany…

No i cała rzesza studentów (śmiech). Zacznijmy od tego, bo młodzi ludzie, jak to młodzi ludzie zabierają nam sen z powiek. Młodość z jej prawami uderzyła w statek (śmiech)…

Właśnie. Razem z Fundacją PZU Stowarzyszenie realizuje w tym roku projekt „Wiedza – Edukacja – Resocjalizacja”. W dobie epidemii, to chyba swoista arka Noego dla wielu polskich uczelni?

Nie rozpatrujemy tego w tych kategoriach. Wspieramy ośrodki akademickie, bo ma to także głębszy cel. Z tych młodych, czasem niesfornych ludzi, mogą wyrosnąć profesjonaliści, którzy zmienią oblicze systemu penitencjarnego w Polsce. Wierzymy w to. A Fundacji PZU dziękujemy, bo trochę nas odciążyła w 2020 roku finansowo. Mamy nadzieję, że na tym się nasza współpraca nie skończy i że do akcji włącza się inne podmioty. Cel jest ważny, a nadal nie ma dla tych młodych ludzi żadnej alternatywy do zrealizowania praktyk. I sprawa równie istotna. Nasi praktykanci współpracują tu ze sobą w ramach różnych uczelni. I to uważamy za niebywały sukces. Przecież ci młodzi ludzie razem wejdą w życie zawodowe. Będą się znać, wspierać, poznawać inne perspektywy. Psycholog penitencjarny z Krakowa po UJocie zadzwoni do prawnika z Poznania po UAEmie, albo wesprze się resocjalizatorem z Warszawy. Oni ze sobą współpracują, tworzą wspólnie projekty, razem dorastają w swoich praktykach.

Powstała także nowa gazeta?

Ways to Go. Oczko w głowie naszej Redaktor Naczelnej, Natalii Petruk. Tak, to kwartalnik skierowany typowo do rodzin osób pozbawionych wolności, pracowników instytucji odpowiedzialnych za readaptację skazanych, poczynając od samorządowców po kuratorów. Natomiast do więzień trafił kolejny numer czasopisma dla pozbawionych wolności „Postpenit”.

Ale docelowo ma być z tymi gazetami jeszcze inaczej?

Tak, przymierzamy się do połączenia obu tytułów, ale to dalsza perspektywa i przede wszystkim decyzja Pani Redaktor Naczelnej.

W wielkiej, co prawda, tajemnicy, ale od około pół roku trwają prace nad podręcznikiem czy książką dla rodzin pozbawionych wolności… to ma być coś nowego, niepowtarzalnego, a przede wszystkim… wspierającego?

Tak, tej tajemnicy już chyba coraz mniej. Faktycznie od kilku miesięcy trwają konsultacje i ustalanie, w zasadzie, spisu treści, między prawnikiem, psychologiem, doradcą zawodowym, a resocjalizatorem. Mamy tu olbrzymie wsparcie poznańskiego UAM, liczymy na wsparcie merytoryczne Służby Więziennej i Polskiej Akademii Nauk. Na pewno, wesprze nasz serwis zpozdrowieniem.pl za co już, z góry, serdecznie dziękujemy. Nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej też będą przy tym projekcie. A co do meritum… kobiety, partnerki skazanych mają wiedzieć, co robić, co nie, jak się poruszać w nowej dla nich rzeczywistości, jak sprawić, by ich dzieci nie poszły w ślady ojców i wreszcie jak zapobiegać powtórnej aspołeczności skazanych po ich powrocie do środowiska rodzinnego. To oczywiście w bardzo wielkim uproszczeniu.

Śledząc ruchy na stronie nie trudno zauważyć, że ciągle jakieś zamieszanie w strukturach organizacji. Z czego to wynika?

Może nie nazwałabym tego zamieszaniem (śmiech).  My, po prostu, ciągle ewoluujemy, zmieniamy się, uczymy.  Organizacja to ponad 100 osób, działających w różnych miejscach Polski, przy różnych zadaniach i – uwaga – zdalnie. To uczy i pokory i każe czasem wnosić korekty. Czym nas więce,  tym większe problemy komunikacyjne. Ale w rok 2021 wchodzimy już przygotowani. Struktura jest skonsolidowana, poprawiony przepływ informacji, czyli kanały komunikacyjne, wyznaczeni liderzy, którzy sprawdzili się w mijającym roku. Jest też kilka zmian, także personalnych, jak to w każdej, tak obszernej strukturze.

Rok 2021. Na czym skupi się Stowarzyszenie?

Bardzo dobre pytanie. Na pewno na organizacji praktyk studenckich. Pewnym problemem są finanse i jak już widzimy nie w przedmiocie wyznaczania opiekunów, ale raczej zabezpieczenia kosztów organizacyjnych i czynności koordynujących, ale liczymy tu na dalszą współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Na pewno, ruszymy, oficjalnie, z podręcznikiem i od razu mogę dodać, że będzie to proces długotrwały, obawiam się, że nie do zakończenia w 2021 roku. Zbyt ważki temat. I na pewno obsługą naszych beneficjentów. Chcemy rozbudować Sekcję Praw Człowieka i w tym zakresie wejść we współpracę z ośrodkami akademickimi i organizacjami chroniącymi prawa człowieka w Polsce i na świecie. Rok 2021 to także czas na upublicznienie naszych propozycji zmian w prawie karnym wykonawczym na rzecz większego i rzeczywistego udziału organizacji społecznych w procesie readaptacji skazanych.

Nie wypada zatem nie zapytać o relacje Pro Civium ze Służbą Więzienną.

W sensie, że bywało różnie (śmiech)? Myślę, że trochę się siebie nauczyliśmy, trochę zyskaliśmy zaufania Służby Więziennej, a dla nich skończył się zarazem czas podwyższonej gotowości z powodu wybuchu epidemii i też wracają powoli do normalności. Reasumując, współpraca układa się coraz lepiej. Coraz więcej wzajemnego zrozumienia. Ostatnio byłam na spotkaniu z dyrektorem poznańskiego aresztu i uważam to spotkanie za bardzo owocne, zresztą już odczuwamy jego efekty. A z niektórymi dyrektorami jednostek penitencjarnych jesteśmy na tzw. telefonie, co znacząco ułatwia współpracę. Patrzę w 2021 rok w tym przedmiocie z wielkim optymizmem.

Ponad setka ludzi? Kto zatem tworzy tę organizację?

Piękni ludzie, o pięknych sercach. Bo, co innego można powiedzieć. W tej organizacji wolontariusz naprawdę ma co robić. I robi to, bo chce, bo czuje sens. A nasi praktykanci. Wielu z nich przechodzi na wolontariat, bywa, że i z czasem, zostaje członkiem organizacji. Zabrzmi to próżnie, ale dumnie. Zna ktoś w dzisiejszych czasach organizacje, w których młodzi ludzie mówią: dzień dobry chcę zostać wolontariuszem, albo skończyłam praktyki, chcę działać dalej?  Oni stanowią trzon tej organizacji i oni tworzą nową rzeczywistość. W tym roku nie będę wymieniała nazwisk, bo mogłoby zabraknąć strony (śmiech), ale powiem tak: Nasze Martyny, Karoliny, Natalie, Ole, Magdy, Weroniki, dziewczyny z Biura, od social mediów, z sekcji przy Zespołach, praktykantki, i te zmienione na wolontariuszki, wszystkie Was widzę, choć czasem zdaje się, że jestem trochę z racji obowiązków zawodowych daleko i wszystkim Wam dziękuję. Bez Was nie ma tej organizacji i tej dobrej roboty, którą jako organizacja społeczna robimy. Dziękuję!

WYDAWCA: STOWARZYSZENIE INICJATYWA OBYWATELSKA "PRO CIVIUM" | WAYS TO GO | 2/2020 | STRONA 3

Informujemy, że czasopismo Ways to Go stało się częścią nowej formuły czasopisma PostPenit. Zapraszamy do lektury. Przepraszamy za powstałe niedogodności.

NUMER 1 | 26.06.2021

Na ten numer Ways to Go musieliśmy trochę poczekać. Jednak jestem pewna, że warto! Wraz z nim prezentujemy Państwu nową odsłonę naszej strony – szybszą, z odświeżonym designem i nowymi opcjami. Od kilku miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby nowy numer kwartalnika był obszerny i ciekawy. Nasi redaktorzy spisali się na medal. Czekamy na Państwa opinie i uwagi!

NUMER 2 | 22.12.2020

Z radością publikujemy już drugi numer naszego kwartalnika Ways to Go. W tym wydaniu staraliśmy się przybliżyć na tyle, na ile to możliwe informacje o tym, co naprawdę dzieje się w polskich więzieniach oraz przenalizowaliśmy pewne istotne kwestie prawne dotyczące osób pozbawionych wolności, a także porównaliśmy ze sobą różne systemy penitencjarne w Europie.

NUMER 1 | 9.10.2020

Premiera naszego Kwartalnika to dla nas bardzo ważna chwila. Oddajemy w Państwa ręce treści, które są dla nas istotne i którymi pragniemy się podzielić. Mamy nadzieję, że spełnimy naszą misję – wskażemy tytułowe „drogi wyjścia” osobom, które znalazły się na życiowym zakręcie. Pomoc jest bardzo ważna.

Menu