(UN)Forgettable – zaczynamy działania!

Kilka miesięcy temu, jeszcze w 2021 roku, Prezes Zarządu Stowarzyszenia powołał Grupę Projektową o nazwie „(UN)Forgettable – prawo do zapomnienia w internecie”. W jej skład weszli prawnicy i studenci prawa współpracujący na co dzień ze Stowarzyszeniem.

Projekt ma chronić prawo do prawdziwych informacji na temat każdego człowieka w Internecie – wyjaśnia Magdalena Małecka, wiceprezes Zarządu. – Nie może być tak, że ktoś np. zostaje zatrzymany pod wpływem alkoholu, a na następny dzień w necie, kto chce pisze, co chce na ten temat i nagle okazuje się, że kierowca „zawsze jeździł po pijaku”, „brał narkotyki”, a w ogóle, to „oszust i złodziej”. Za słowo należy odpowiadać, a osoby pokrzywdzone tzw. fake newsami na swój temat mają prawo żądać od właściciela witryny usunięcia nieprawdziwych informacji.

Działania projektowe składają się z dwóch etapów. Prawnicy zapoznali się z obowiązującym w przedmiocie prawodawstwem krajowym i europejskim, czego efektem było powstanie podręcznika (Un)forgettable – prawo do zapomnienia”, wskazującego na możliwe rozwiązania i sposoby dochodzenia swoich praw. Drugim etapem będzie stworzenie mechanizmu wsparcia osób pokrzywdzonych nieprawdziwymi informacjami w Internecie.

Broszura Informacyjna

Projekt został stworzony z myślą o skazanych, którzy chcą skorzystać z realizacji prawa do zapomnienia wynikającego z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Głównym celem projektu jest wytłumaczenie procedury usunięcia danych osobowych z Google oraz przybliżenie instytucji Inspektora Ochrony Danych – dodaje Julia Waszkiewicz, Kierownik Grupy Projektowej „(Un)forgettable – prawo do zapomnienia”.

Więcej na ten temat GazetaPrawna.pl

Poprzedni wpis
Konferencja Rady Pracodawców
Następny wpis
„SYTUACJA PRAWNA DZIECKA DOZNAJĄCEGO PRZEMOCY W RODZINIE”
Menu