Razem z Fundacją PZU

Podsumowaliśmy wspólny z Fundacją PZU projekt https://pomocpostpenitencjarna.pl/wiedza-edukacja-resocjalizacja/ realizowany od sierpnia 2020 roku do marca 2021.

Biorąc pod uwagę, że trudno jest przyjąć, że 31. marca praktyki zawodowe ukończył ostatni student, bo trwały, w zasadzie do czerwca br., wyliczyliśmy, że doświadczenie zawodowe zdobywało u nas we wspomnianym okresie 210 studentów, podzielonych na 8 grup.

Oferta praktyk skierowana była głównie do studentów takich kierunków jak resocjalizacja, prawo, psychologia, dziennikarstwo, czyli związanych z obszarami naszej działalności – tłumaczy mgr Weronika Dzierla, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji i Organizacji Praktyk Studenckich. – ale nie zabrakło i studentów obcokrajowców i oczywiście z innych kierunków.

Praktyki odbywały się w formule zdalnej. Były jednak tak przemyślane i zrealizowane, że studenci oprócz zadań indywidualnych, wykonywali także grupowe, uczestniczyli w webinariach organizowanych przez wewnętrznych specjalistów, jak i zaproszonych gości np. ze Stowarzyszenia „Niebieska Linia”. Oczywiście, na co dzień, wspierali w pracy z beneficjentami Stowarzyszenia prawników i psychologów.

– Oczywiście nasi praktykanci wykonywali także zadania typowo organizacyjne podnoszące standardy działania Stowarzyszenia, ale przede wszystkim kładliśmy nacisk na kontakt z człowiekiem i zagłębienie się w problematykę wykluczenia społecznego. Efektem przyjęcia takiej formy edukacji praktycznej było wiele zorganizowanych debat i dyskusji studenckich, czy napisanych esejów, które trafiły później, te najlepsze na łamy naszych czasopism – mówi Magdalena Małecka, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia.

Wśród naszych praktykantów znaleźli się studenci ponad 20. polskich ośrodków akademickich z całego kraju. Nie zabrakło tych najbardziej ugruntowanych w polskiej historii, po niepubliczne i cieszące się największą renomą jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, czy UAM w Poznaniu.

W nowym roku akademickim Stowarzyszenie również umożliwi studentom zrealizowanie praktyk zawodowych. Nabór rozpocznie się w październiku poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://pomocpostpenitencjarna.pl/praktyki-studenckie/

– Co cieszy nas chyba najbardziej, to fakt, że wielu studentów po odbyciu praktyk zostaje w organizacji świadcząc wolontariat, a bywa, że z czasem zasila szeregi Stowarzyszenia jako członek, członkini – dodaje Weronika Dzierla.

W tym roku, jubileuszowym, możemy się również cieszyć z jeszcze jednego faktu. Otóż pierwsi nasi praktykanci / wolontariusze obronili się w 2021 roku (wszyscy na ocenę 5.0!) zdobywając tytuł magistra i – rzecz jasna – nadal współpracując z organizacją i…, no właśnie, wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem kolejne pokolenie ludzi zaangażowanych społecznie.

Poprzedni wpis
Czas na KRS
Następny wpis
Zarząd przyjął półroczne sprawozdanie
Menu