„przeMOC w RODZINIE” – Ruszamy!

Stowarzyszenie Pro Civium pomysłodawca projektu przeciwdziałania zjawisku przemocy w rodzinie „przeMOC w RODZINIE” od miesięcy przygotowuje się do realizacji programu. W jego ramach Stowarzyszenie podpisało również umowę o przygotowanie spotu społecznego do emisji telewizyjnej propagującego międzynarodowy znak ofiar przemocy i przeciwdziałającego tzw. znieczulicy społecznej.

Milczenie w obliczu dziejącej się obok przemocy jest, powiedzmy to sobie wprost, przyzwoleniem, niejako biernym, ale jednak współudziałem, w czynieniu krzywdy – mówi mgr Judyta Kaźmierczak, Koordynator Zespołu ds. Wsparcia Rodziny. – W dobie pandemii i ciągle możliwej izolacji społecznej, gdy ofiara będzie zdana na sprawcę, upowszechnienie znaku ofiar przemocy może być czasami jedynym sposobem wołania o pomoc. Dlatego znać go powinni wszyscy. Bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka .

Dla organizacji realizacja projektu będzie przedsięwzięciem wieloletnim.  Tworzone są grupy wspierające składające się ze specjalistów z zakresu doradztwa zawodowego, psychologii, seksuologii i prawa. Uruchomiona zostanie bezpłatna i dedykowana infolinia 0 800 dla ofiar przemocy, ale i jej sprawców. Przygotowywane webinaria i inne formy wsparcia ofiar.

– Pro Civium to także, od lat, praca z osobami pozbawionymi wolności. Wśród nich nie brakuje sprawców przemocy domowej – wyjaśnia Izabela Jarczewska, prezes Zarządu. – Zapobieganie zjawisku trzeba zacząć od podstaw, zatem i od tych ludzi. Muszą wiedzieć, że krzywdzą, muszą nauczyć się rozumieć swoje reakcje, bo tylko tak będą potrafili je powstrzymać. Nasz projekt kierujemy więc i do ofiar i do sprawców.

W ramach działań wydany zostanie również podręcznik wspierający ofiary przestępstw przygotowywany przez Grupę Projektową prowadzoną przez psycholog Kaję Runo.

Spot telewizyjny będzie sygnałem rozpoczęcia kampanii społecznej i działań wspierających – mówi Aleksandra Słonka, Koordynator Zespołu ds. Public Relations. –  Do współpracy zaprosiliśmy od dawna współdziałające z nami firmy i instytucje. Rozmowy trwają.

 

  • Osoby, firmy, organizacje i instytucje zainteresowane wsparciem projektu „przeMOC w RODZINIE” prosimy o kontakt z Aleksandrą Słonką (slonka@postpenit.pl, tel. +48 531 641 398)
Poprzedni wpis
„Bajeczki do Poduszeczki”
Następny wpis
II Zjazd Wolontariuszy Pro Civium
Menu