Wraz z Ewą Jurkiewicz, dyrygentką z Warszawy Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska Pro Civium zaprasza skazanych i ich rodziny do zabawy w … śpiewanie.
– Śpiewać każdy może – mówi Pani Jurkiewicz i dodaje, że każdy na początku myśli, że to nie on, że przecież nie ma głosu, nie potrafi… a potem wszyscy śpiewają…
O tym, że muzyka, a więc i śpiew łagodzi obyczaje, relaksuje, a nawet może być swoistą terapią dla każdego wiadomo od dawna. Stowarzyszenie zapraszam zatem byłych osadzonych i ich bliskich do projektu „Rozśpiewani Skazani”.
Zapisy i informacje dla zainteresowanych: biuro@postpenit.pl
Więcej na ten temat na naszej stronie FB https://www.facebook.com/stowarzyszenieProCivium/videos/297637015076904/
Spotkania w wersji pocovidowej w soboty. Miejsce do ustalenia. Istnieje możliwość sfinansowania dojazdów przez organizację. W trakcie obostrzeń pandemicznych śpiewamy online, wystarczy dostęp do SKYPEa.
Cele Projektu jest przede wszystkim przełamanie społecznych stereotypów ukazujących osoby, które kiedyś weszły w konflikt z prawem, jako tych wyłącznie złych, zmanierowanych, odczłowieczonych.
– Niestety, taki obraz osoby odbywającej karę pozbawienia wolności nadal pokutuje w społeczeństwie. Na szczęście, szczególnie polscy pracodawcy przekonują się coraz częściej i są zadowoleni z rzetelności i obowiązkowości skazanych, ale do standardów Norwegii, czy Holandii nam jeszcze daleko. Programy telewizyjne ukazujące, już prawie na każdym kanale, wytatuowanych skazanych atakujących funkcjonariusza, bo w kantynie skończyła się kawa, nie pomagają i pokazują tę grupę w krzywym zwierciadle – mówi Izabela Jarczewska, prezes Zarządu Stowarzyszenia. – A co najsmutniejsze, ciągle przy tym zapominamy, że umożliwienie skazanemu readaptacji społecznej znacząco zmniejsza zjawisko recydywy, a więc wszyscy stajemy się bezpieczniejsi.
Projekt „Rozśpiewani Skazani” ma na celu:
- integracja skazanych i ich rodzin poprzez wspólne śpiewanie
- przełamanie stereotypu społecznego postrzegania osób skazanych i ich bliskich
- integrację społeczną
- praca nad emisją głosu i wystąpieniami publicznymi, które mogą w konsekwencji pomóc skazanym w znalezieniu zatrudnienia (przełamanie autostygmatyzacji, podniesienie poczucia własnej wartości)
- wykorzystanie terapeutycznej funkcji śpiewu grupowego walce z depresją u osób skazanych
- zacieśnienie więzi rodzinnych wykonawców.
Zapisy trwają do 31 maja 2021 roku