UZYSKAĆ POMOC – wywiad z Karoliną Sikorą, Koordynatorem Zespołu ds. Obsługi Prawnej

Redakcja: Zespół ds. Obsługi Prawnej zaangażował się ostatnio w akcje pomocowe na rzecz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Na czym dokładnie będą polegały działania Twoich ludzi?

K.S.: Nasze działania polegają na gromadzeniu najważniejszych informacji, które mogą być przydatne z punktu widzenia osób dotkniętych konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Zauważyliśmy, że informacje o potencjalnie świadczonej pomocy, o regulacjach prawnych i o najważniejszych komunikatach rządowych, pojawiają się masowo, w różnych źródłach, poszatkowane. Wprowadza to, naszym zdaniem, nadmiar i chaos informacyjny, który może z kolei prowadzić do tego, że faktycznie nie docierają do potrzebujących najważniejsze informacje. W związku z tym, razem z członkami i członkiniami mojego Zespołu, postanowiliśmy zebrać absolutnie kluczowe informacje o: regulacjach prawnych, komunikatach rządowych i miejscach, gdzie można uzyskać pomoc oraz umieścić je wszystkie w jednym miejscu. 

Redakcja: Co dla Stowarzyszenia Pro Civium będzie oznaczało powołanie grupy „Pomoc dla Ukrainy”?

K.S.: Kiedy 24 lutego do nas wszystkich dotarły informacje o konflikcie, od razu, instynktownie czuliśmy, że chcemy coś zrobić. Wspólnie, doszliśmy do wniosku, że świadczona przez nas pomoc powinna zostać odpowiednio zorganizowana i przemyślana. Patrząc na nasze zasoby oraz specjalizację naszego Stowarzyszenia, czuliśmy, że najlepsze, co możemy zrobić to doinformowywać, doszkalać. Powołanie grupy „Pomoc dla Ukrainy” to dla Stowarzyszenia pewne wyzwanie – jeszcze nie mieliśmy okazji działać w takim obszarze życia społecznego. Jest to jednakże, przede wszystkim, poczucie że robimy dokładnie to, co powinniśmy robić i do czego jesteśmy powołani – reagujemy, pomagamy, ale z głową. 

Redakcja: W jakich aspektach prawnych zespół będzie pomagać uchodźcom?

K.S.: Jeżeli chodzi o aspekty prawne, zbierane i publikowane przez nas informacje koncentrują się na treści najważniejszych aktów prawnych, które są powiązane z sytuacją osób dotkniętych konfliktem zbrojnym w Ukrainie, a więc, przede wszystkim: przekroczenie granicy, uzyskanie ochrony międzynarodowej. 

Redakcja: Na stronie https://pomocpostpenitencjarna.pl/ pojawiła się zakładka „Pomoc Ukrainie”. Czy to również działanie Twojego zespołu?

K.S.: Tak, to właściwie ukoronowanie naszych działań. W początkowej fazie, każdy z nas poszukiwał informacji, które są najistotniejsze z punktu widzenia osób dotkniętych konfliktem. Następnie, informacje zbierane przez członków i członkinie Zespołu były przesyłane do mnie. Ja zajęłam się grupowaniem informacji, edytowaniem ich i nadawaniem całości treści przejrzystości, wraz z naszym kolegą – Krzysztofem Tkaczukiem, który zajął się „fact-checkingiem” zgromadzonych przez nas danych. Następnie, przekazaliśmy informacje do publikacji na naszej stronie internetowej, gdzie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Serdecznie zachęcam do odwiedzania strony. 

Trzecie wydanie czasopisma „PostPenit”, a w nim m.in. wywiad z Prezes Zarządu oraz nowymi Pełnomocnikami Zarządu, a także artykuły poświęcone tematyce psychologicznej i prawnej.

NUMER 6

Drugie wydanie odnowionego czasopisma „PostPenit”, a w nim m.in. wywiad z inspektorem Mariuszem Ciarką, Rzecznikiem Prasowym Komendy Głównej Policji, rozważania na temat rodzicielstwa, omówienie kwestii prawnych związanych z funkcjami kar, felieton „Z sali rozpraw”, o traumie w czasach pandemii i co nieco o przemocy seksualnej.

NUMER 5

Pierwsze wydanie nowej odsłony czasopisma „PostPenit”, które jest połączeniem jego poprzedniej wersji oraz „Ways to Go”. Świeże spojrzenie na tematykę penitencjarystyki.

NUMER 4

Wydanie poświęcone w dużej części ofiarom przestępstw i przyczynom powstawania patologii w rodzinach. Także II edycja Konkursu dla Osadzonych.

NUMER 3

W numerze wywiad z Karoliną Sikorą na temat m. in. skazanych działających pro bono oraz materiały publikacje dotyczące problemu resocjalizacji.

NUMER 2

W numerze kilka tematów poświęconych dzieciom skazanych i wpływie osadzonego rodzica na ich rozwój emocjonalny i społeczny.

NUMER 1

W Państwa ręce oddajemy pierwszy numer gazety kolportowanej wyłącznie na terenie jednostek penitencjarnych z przeznaczeniem dla osób pozbawionych wolności.

– To chyba pierwsza taka inicjatywa w Europie – mówi Izabela Jarczewska, przedstawiciel Stowarzyszenia wydającego czasopismo. – Mam nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem tej specyficznej grupy czytelników i wyrozumiałością Służby Więziennej.

Czasopismo jest bezpłatne, będzie dostępne na oddziałach mieszkalnych, w świetlicach i poczekalniach przy salach widzeń.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Menu