PROJEKT „przeMOC w RODZINIE”
Od 1 grudnia 2021 r. ofiary przemocy domowej oraz osoby zagrożone tym zjawiskiem otrzymują pełne i bezpłatne wsparcie specjalistów Stowarzyszenia. Ruszył projekt „przeMOC w RODZINIE” realizowany w ramach Programu Zapobiegania Wykluczeniu Społecznemu Rodziny „Wsparcie Rodziny”.
Projekt wspierają:
- Polska Policja
- Rzecznik Praw Dziecka.
Rzecznik Praw Obywatelskich także wyraził gotowość wsparcia działań Stowarzyszenia. Przy wsparciu instytucji państwowych oraz wspólnie z Partnerami:
- Samurai Labs
- serwisem zpozdrowieniem.pl,
- firmą Sitte.pl,
- marką Telegrosik,
Stowarzyszenie rozpoczęło kampanię społeczną zapobiegającą zjawisku przemocy w rodzinie.
Zarząd Stowarzyszenia uruchomił dedykowaną infolinię i czat online dla ofiar przemocy. Psycholodzy, prawnicy, doradcy zawodowi i pedagodzy Stowarzyszenia udzielają zainteresowanym porad i wsparcia. Stowarzyszenie przygotowało także cykl filmów edukacyjnych i spot społeczny, który w styczniu i lutym ukaże się w telewizji TVN.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu „Aktywni Obywatele. Fundusz Regionalny”.
„przeMOC w RODZINIE. Dowiedz się! Działaj”
MAŁY GEST – DUŻY UŚMIECH
Dzięki wielkim sercom Wolontariuszy, Praktykantów i Działaczy Stowarzyszenia wraz ze wsparciem naszego Partnera zpozdrowieniem.pl sukcesem zakończyła się II edycja akcji charytatywnej MAŁY GEST – DUŻY UŚMIECH. Udało się zebrać kwotę 1.500,00 zł i obdarować osiemnaścioro dzieci naszych Beneficjentów.
SPOT – międzynarodowy znak pomocy ręką
Stowarzyszenie, wraz z Partnerami: Spółką GALENA reprezentującą markę Telegrosik, serwisem Zpozdrowieniem.pl, firmami Samurai Labs oraz Sitte.pl, przygotowały spot społeczny upowszechniający międzynarodowy znak pomocy ręką POMÓŻ MI. Przemoc domowa jest zjawiskiem powszechnym, a zagrożenie epidemiologiczne skutkujące izolacją społeczną jeszcze bardziej wpływa na jej rozwój i natężenie. Ofiarami najczęściej są dzieci. Sprawców nie powstrzymują surowe sankcje prawne. Może to zrobić społeczeństwo, odpowiednio uświadomione i wyedukowane.
Milczenie jest przyzwoleniem.
NIE MILCZ, bądź CZŁOWIEKIEM – zostań BOHATEREM!
„przeMOC w RODZINIE” Dowiedz się! Działaj!”
WIEDZA-EDUKACJA-RESOCJALIZACJA III EDYCJA
Stowarzyszenie rozpoczęło trzeci rok organizacji praktyk zawodowych dla studentów uczelni wyższych. Podobnie jak w roku ubiegłym, w którym praktyki, przypomnijmy, odbyło 139 studentów, tak i w tym Stowarzyszenie stawia, ze względu na charakter swojej działalności, na uczących się na kierunkach psychologii, prawa, dziennikarstwa czy kryminologii i pedagogiki. W pierwszej grupie do realizacji praktyk przystąpili studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Głównej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS w Warszawie, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Trwa III Edycja projektu „Wiedza – Edukacja – Resocjalizacja”. Pierwsze grupy studentów zakończyły praktyki zawodowe w organizacji. Kolejne grupy realizują ustalane z uczelniami programy. W styczniu i lutym Stowarzyszenie podpisze kolejne umowy o współpracy ramowej między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozmowy z Uniwersytetem Gdańskim trwają. Praktyki organizowane są w systemie online. Studenci zdobywają doświadczenie pod okiem specjalistów oraz w ramach działań poszczególnych modułów organizacyjnych Stowarzyszenia, w szczególności Zespołu ds. Obsługi Beneficjentów oraz Zespołu ds. Obsługi Prawnej.
PLEBISCYT
I Plebiscytu Pro Civium o tytuły „Działacza Pro Civium 2020 roku” oraz „Partnera Pro Civium 2020 roku” został zakończony! Członkowie, Wolontariusze oraz Praktykanci stowarzyszenia wytypowali do tytułu Działacza Pro Civium 2020 6 osób, natomiast do tytułu Partnera Pro Civium 2020 jedną organizację pozarządową, trzy przedsiębiorstwa oraz dwóch pracowników naukowych. Pod uwagę brana była działalność laureatów w latach 2020 i 2021.
Zwycięzcą w kategorii Partner Pro Civium 2020 została dr Sonia Dzierżyńska-Breś, natomiast wyróżnienie w tej kategorii otrzymał serwis zpozdrowieniem.pl.
Tytuł Działacza Pro Civium 2020 zdobyła prezes stowarzyszenia Izabela Jarczewska, natomiast wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Weronika Dzierla – Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji i Organizacji Praktyk Studenckich.
WSPARCIE RODZINY
W dniu 1 października 2021, w ramach Programu „Wsparcie Rodziny”, Stowarzyszenie uruchomiło czat i infolinię. Usługi świadczone w ramach Programu dotyczą m.in. spraw uwikłania w tzw. pętle kredytowe, przemocy domowej, problemu niealimentacji, nieuregulowanych kwestii prawnych wobec dzieci, relacji z bliskimi w uzależnieniach, w związku z innymi zachowaniami aspołecznymi czy zagrażającymi egzystencji rodziny.
Czat – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00
Infolinia 800 201 211 – od poniedziałku do piątku (bezpłatne połączenia) w godzinach 10.00 – 18.00
www.wsparcierodzinie.pl
W ramach PROGRAMU „WSPARCIE RODZINY” działa wielu specjalistów z zakresu prawa, psychologii, seksuologii, doradztwa zawodowego i pedagogiki.