Zmiany są potrzebne. Zwłaszcza teraz.

Niemałym zaskoczeniem dla naszych czytelników może być metamorfoza, jaką przeszło czasopismo PostPenit. Na początek warto zauważyć,że nasz kwartalnik Ways to Go stał się częścią nowego PostPenitu, co pozwoli na rozszerzenie tematyki czasopisma. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że nastąpiły zmiany w redakcji – obecnie rolę redaktor naczelnego pełni Natalia Petruk, jej zastępcy Dominika Fręśko, a funkcję sekretarza redakcji objęła Aleksandra Słonka. To nie koniec nazwisk, które warto zapamiętać. O wysoki poziom treści dbają kierownicy działów: Magdalena Kępka (dział psychologiczny), Maja Smolarz (dział zagraniczny), Kaja Runo (dział społeczny) oraz Karolina Sikora (dział prawny). Czasopismo zostało zarejestrowane w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Podejmować będzie tematy szeroko związane z problematyką wykluczenia społecznego, penitencjarystyką, uzależnieniami, zjawiskiem przemocy w rodzinie, itp.

Dlaczego zmiany są potrzebne zwłaszcza teraz?

Znaleźliśmy się w bardzo dziwnym, nieznanym dotychczas czasie. Za nami wiele miesięcy walki z pandemią, która zmieniła życie nas wszystkich. Obecnie jesteśmy na etapie oczekiwania na to, co przyniesie los – nie wiemy, jak rozwinie się „czwarta fala”. Nie wiemy, co powinniśmy robić, na co możemy liczyć i czego oczekiwać. Wiele osób stoi nadal przed decyzją dotyczącą szczepień przeciwko COVID-19. Dlaczego więc to idealny czas na zmiany? Bo zmiany zawsze oznaczają podjęcie jakiejś decyzji. Tą decyzją może być zaprzyjaźnienie się z naszym czasopismem i wkroczenie na nowy poziom rozwoju osobistego oraz wiedzy. My postanowiliśmy zaadresować czasopismo do szerszego grona odbiorców, a Was zachęcamy do tego, byście do nas dołączyli. „PostPenit” – to tematy bardzo ważne. I będą ważne jeszcze przez długi czas. Od nas zależy, czy dołożymy swoją cegiełkę, by poprawić świat, czy też będziemy obojętni. A nawet zwykła na pozór wiedza powoduje, że możemy komuś pomóc. Wystarczy, że zrozumiemy np. że depresja jest problemem i wyzwaniem naszych czasów, a staniemy się na nią bardziej wrażliwi i wyrozumiali. Osobom, które mierzą się z tą chorobą bardzo często pomaga świadomość, że nie są w tym wszystkim sami, że ludzie nie wytykają ich palcami, a też rozumieją. Nie muszą im pomagać, naprawiać życia, pocieszać – wystarczy, że nie spojrzą na nich ze zdziwieniem w oczach.

Stereotypowym marzeniem uczestniczek konkursów piękności jest to, „żeby na świecie panowało dobro”. Jednak, jeśli zagłębimy się w znaczenie tych słów, te pozornie banalne życzenie nie jest takie, jakim się wydaje na pierwszy rzut oka. Czy nie przeszło Wam kiedyś przez myśl, że świat powinien się zmienić? Że pieniądze nie powinny rządzić światem? Że na świecie nie powinno być chorób? Że leki dla ciężko chorych dzieci powinny być darmowe, żeby rodzice nie musieli zbierać milionów na ich terapię? Chyba każdemu z nas przyszło przez myśl, że powinno być inaczej. Lepiej. Nie stanie się to nagle, problemy nie znikną, a ludzie nie obudzą się pewnego dnia lepsi. Na wszystko potrzeba czasu. Być może nie zobaczymy świata, jakiego byśmy pragnęli, ale możemy sprawić, że kolejne pokolenia będą podążać właściwą ścieżką. Zacznijmy po prostu od zrozumienia, jak jest, a potem pomyślmy – jak powinno być? Misją naszego czasopisma jest uświadomienie i uwrażliwienie czytelników na istotne kwestie. To pierwszy krok ku temu, żeby podjąć konkretne działania. Jako Redakcja będziemy starać się dotrzeć do sedna sprawy i włożyć całe serce, żeby zapoczątkować zmiany na lepsze.

A na początku wszystkiego jest Rodzina…

Natalia Petruk, Redaktor Naczelna
Trzecie wydanie czasopisma „PostPenit”, a w nim m.in. wywiad z Prezes Zarządu oraz nowymi Pełnomocnikami Zarządu, a także artykuły poświęcone tematyce psychologicznej i prawnej.

NUMER 6

Drugie wydanie odnowionego czasopisma „PostPenit”, a w nim m.in. wywiad z inspektorem Mariuszem Ciarką, Rzecznikiem Prasowym Komendy Głównej Policji, rozważania na temat rodzicielstwa, omówienie kwestii prawnych związanych z funkcjami kar, felieton „Z sali rozpraw”, o traumie w czasach pandemii i co nieco o przemocy seksualnej.

NUMER 5

Pierwsze wydanie nowej odsłony czasopisma „PostPenit”, które jest połączeniem jego poprzedniej wersji oraz „Ways to Go”. Świeże spojrzenie na tematykę penitencjarystyki.

NUMER 4

Wydanie poświęcone w dużej części ofiarom przestępstw i przyczynom powstawania patologii w rodzinach. Także II edycja Konkursu dla Osadzonych.

NUMER 3

W numerze wywiad z Karoliną Sikorą na temat m. in. skazanych działających pro bono oraz materiały publikacje dotyczące problemu resocjalizacji.

NUMER 2

W numerze kilka tematów poświęconych dzieciom skazanych i wpływie osadzonego rodzica na ich rozwój emocjonalny i społeczny.

NUMER 1

W Państwa ręce oddajemy pierwszy numer gazety kolportowanej wyłącznie na terenie jednostek penitencjarnych z przeznaczeniem dla osób pozbawionych wolności.

– To chyba pierwsza taka inicjatywa w Europie – mówi Izabela Jarczewska, przedstawiciel Stowarzyszenia wydającego czasopismo. – Mam nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem tej specyficznej grupy czytelników i wyrozumiałością Służby Więziennej.

Czasopismo jest bezpłatne, będzie dostępne na oddziałach mieszkalnych, w świetlicach i poczekalniach przy salach widzeń.

Menu