DUMNI Z MÓWIENIA

Patronat

Pudło. Opowieści z polskich więzień

Mury oglądamy zawsze od zewnątrz. Mijamy je, bezmyślnie omiatając wzrokiem. Czasami pojawi się myśl: „dobrze, że mnie tam nie ma”, „a niech siedzą”, inna – do niczego nie przyklejona i idziemy dalej.

Po przeczytaniu „Pudła” nigdy już nie przejdziesz koło więziennych murów obojętny. Będziesz drżał na myśl, że to ty mogłeś tam trafić, wydzielał endorfiny, ciesząc się niczym dziecko, że nigdy tam nie trafiłeś.

Ale poczujesz to. Na pewno. Ten zapach, którego nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Specyficzny. Ten dźwięk kluczy, krat, czyichś śmiechów i krzyków rozpaczy.

I dowiesz się, co to cisza. Gdy zapada noc. Cisza, której dotąd nie znałeś. Która przytłoczy cię jak odgłos kredy przyciśniętej do tablicy, boleśnie i głośno.

Taka jest książka Niny Olszewskiej. Ale zanim przeczytasz zastanów się. Może do więzienia nigdy nie trafisz, ale „pudło” już nigdy nie wyjdzie z ciebie. To, jak bilet w jedną stronę…

Cykl przejmujących opowieści. Czasami wywołujących uśmiech, w większości dreszcz. Warto przeczytać, choćby profilaktycznie, by nigdy tam nie trafić. A dla tych, którzy uważają, że za karę skazani powinni siedzieć o chlebie i wodzie… szczególnie polecam. Może się okazać, że nic nie jest białe albo czarne, że są tylko źli i dobrzy ludzie. A może się okaże, że każdy z nas mógł już tam trafić…

Polecam – Przedstawiciel Stowarzyszenia.

Koło Psychologii Stosowanej

Stowarzyszenie objęło patronatem działania Koła Psychologii Stosowanej Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Umowa o patronacie i wzajemnej współpracy została podpisana 15 listopada 2021 roku.

Studenci GWSH w Katowicach będą mogli m.in., pod okiem psychologów Stowarzyszenia, prowadzić sprawy beneficjentów, tworzyć opinie, opracowywać projekty konsultacji i uczestniczyć w nich.

Pro Civium stawia i zawsze będzie stawiać na studentów. – zapewnia prezes Zarządu. – Wcześniej z Fundacją PZU, teraz z innymi partnerami umożliwiamy studentom polskich uczelni zrealizowanie obowiązkowych praktyk zawodowych. II Edycja projektu „Wiedza – Edukacja – Resocjalizacja” weszła w nową fazę współistnienia z projektem „przeMOC w RODZINIE”.

Aktualnie w  ramach organizacji praktyki zawodowe realizują dwie grupy równocześnie. Jedna, około 15. osobowa, idzie tokiem tradycyjnym, druga – 25. osobowa w kompilacji z projektem antyprzemocowym.

Współpraca Stowarzyszenia z kołami naukowymi to okazja do współdziałania badawczo- naukowego przy programie „Wsparcie Rodziny” oraz przy realizowanych przez nas projektach.  Jako Stowarzyszenie staramy się aby każda nasza działalność już od samego początku była kompleksowo potraktowana zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Współpraca z kołami naukowymi daje nam sposobność do dzielenia się wynikami codziennej pracy Stowarzyszenia dzięki czemu uczestnicy kół naukowych mają sposobność do wzbogacenia wiedzy książkowej o wiedzę praktyczną czerpiąc z doświadczeń specjalistów pracujących w ramach Stowarzyszenia – mówi Dyrektor ds. Operacyjnych Stowarzyszenia. – Z drugiej strony doceniamy świeże, młode spojrzenie na sprawy, które poruszane są w trakcie współpracy oraz cieszymy się kiedy możemy rozwijać studentów poprzez zdobywanie przez nich, doświadczenia praktycznego, które w obecnych czasach jest można powiedzieć prawie bezcenne a finalnie cieszymy się kiedy możemy przyczynić się do rozwoju studentów i mieć wkład w działalność badawczo – naukową.

Menu