– Organizacje pozarządowe, szczególnie te zrzeszające dziesiątki, a czasem nawet i setki zaangażowanych wolontariuszy, wymagają wewnętrznych unormowań wspierających człowieka – mówi Aleksandra Słonka, Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Wolontariatu. – Duża i prężna organizacja przypominać zaczyna wtedy struktury korporacyjne. Ważnym jest, aby wolontariusz nie zagubił się w gąszczu zasad, nie zderzył ze ścianą przepisów, czy pewnym brakiem uwagi w jego sprawach. Dlatego funkcja Rzecznika Wolontariatu, która zostanie powołana w stowarzyszeniu ma wesprzeć wolontariusza, być pomocną także w jego samorozwoju i wzroście satysfakcji ze świadczonych działań na rzecz drugiego człowieka.
Władze Stowarzyszenia bardzo entuzjastycznie podeszły do propozycji Pełnomocnik. Funkcja taka i pierwsze wybory wśród działaczy odbędą się zaraz po ogłoszeniu stosownej Decyzji o powołaniu funkcji przez Dyrektora ds. Operacyjnych.
– Bardzo nam się ten pomysł spodobał. Wzmocnienie roli wolontariusza w organizacji pozarządowej jest niezwykle istotne – dodaje Izabela Jarczewska, Prezes Zarządu. – Pomysł naszej Pełnomocnik ds. Rozwoju Wolontariatu trochę zmodyfikowaliśmy nadając funkcji Rzecznika także uprawnienia do kontroli działań organów władzy organizacji, a to po to, by działania wewnątrzorganizacji były transparentne i bardziej zrozumiałe dla każdego, kto angażuje się pro bono. Sądzę, że to rozwiązanie innowacyjne w NGOs-ach i będzie wprowadzane także przez inne duże fundacje i stowarzyszenia w Polsce.
Dla wzmocnienia roli wolontariusza w organizacji powołano również Sekcję HR działającą w ramach Zespołu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Jej rolą jest m. in. dbałość o rozwój zawodowy, kompetencyjny wolontariuszy.
– Już od 2021 roku Stowarzyszenie kładzie szczególny nacisk na rozwój osobisty wolontariusza – tłumaczy Paulina Hummel, Dyrektor ds. Operacyjnych. – Uchwała Walnego Zgromadzenia numer 20 wraz z późniejszymi zmianami wskazuje konkretną ścieżkę rozwoju wolontariusza w organizacji, w tym wsparcie w zdobywaniu kompetencji zawodowych, interpersonalnych, działania integracyjne i motywacyjne, także w postaci nagród rzeczowych i finansowych oraz stypendiów.
Wolontariusz w Stowarzyszeniu może także pełnić role kierownicze i funkcyjne. Może wdrażać własne projekty, jeżeli tylko uzyska akceptację większości społeczności Pro Civium i merytoryczną współpracujących z organizacją pracowników naukowych. Przewidziana jest też klarowna ścieżka awansu wewnątrz organizacji, ściśle związana z konkretnymi benefitami.
– Oczywiście, ideą wolontariatu jest działalność non profit – dodaje Aleksandra Słonka. – i tu nic się nie zmienia. Esencją każdego NGO-su są jednak wolontariusze i o nich organizacje powinny dbać szczególnie, a w obszarze działań, jak nasz, już bez zastanowienia. Czym trudniejszy zakres wolontariatu, tym więcej ochrony i wsparcia wolontariusza.
W ciągu ostatniego kwartału szeregi organizacji zasiliło 36 osób, ze współpracy zrezygnowało 7, z 1. – współpraca została zakończona przez Stowarzyszenie, 1. osobie zespół rekrutacyjny odmówił współpracy.
– Staramy się dobrze charakterologicznie dobierać wolontariuszy do obszaru działań statutowych organizacji. Czasami nie wystarczy bardzo chcieć, trzeba mieć jeszcze pewne predyspozycje i cechy do zajmowania się osobami pokrzywdzonymi, stygmatyzowanymi – wyjaśnia Weronika Dzierla, Koordynator Zespołu ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi. – To wolontariat bardzo odpowiedzialny. Nie chcemy też, aby wolontariusz przenosił sprawy beneficjentów, czasami skrajnie trudne, do sfery prywatnej. Stąd istotne predyspozycje…