Nasze Prezentacje: Projekt „przeMOC w RODZINIE”

Z cyklu: Wdrażane działania na lata 2021 – 2023

Projekt

„przeMOC w RODZINIE”

Uchwałą Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie na lata 2021 – 2023 przygotowało pakiet programów społecznych skierowanych do osób wykluczonych i stygmatyzowanych społecznie. Dziś prezentujemy projekt służący wsparciu ofiar przemocy domowej.

Zjawisko przemocy domowej powinno być w sposób szczególny piętnowane społecznie – mówi Paweł Szatarski, pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia. – Sprawca musi czuć, wiedzieć, że jego zachowanie jest nieakceptowane, że konsekwencją będzie nie tylko nieuchronna kara pozbawienia wolności, ale również wykluczenie społeczne. Pamiętajmy, że ofiarami takich ludzi są zazwyczaj najbliżsi, ci którzy powinni ufać, opierać się życiowo na sprawcy, statystycznie mężu, ojcu.

Sprawa jest na tyle poważna, że nadal żyjemy w czasach zagrożenia epidemiologicznego, które w każdej chwili może znowu skończyć się domową izolacją. Ofiary przemocy domowe cierpią wtedy jeszcze bardziej.

Podręcznik dla osób z doświadczeniem przemocy, który tworzą specjaliści Stowarzyszenia, to kompendium, konkretnych informacji prawnych i psychologicznych.

Celem stworzenia podręcznika jest uświadomienie osób zmagających się z problemem przemocy w zakresie ich praw. Edukacja w zakresie dostępnych kroków prawnych, którymi dysponuje osoba zmagająca się z przemocą ma wyposażyć ją w wiedzę jak może dochodzić swoich praw, jakie instytucje oferują jej pomoc i w jaki sposób może zapewnić sobie bezpieczeństwo. Stawiamy również na rzetelną psychoedukację w zakresie tego, czym jest przemoc, a także innych czynników współwystępujących w przemocy jak na przykład współuzależnienie – wyjaśnia mgr Kaja Runo, psycholog, Kierownik Grupy Projektowej „przeMOC w RODZINIE”.

Przyglądamy się również możliwym konsekwencjom długotrwałej ekspozycji na doświadczanie przemocy, czy bycie jej świadkiem. Wiedza teoretyczna to nie wszystko, co oferujemy osobom, które przeczytają podręcznik. Otrzymają również zestaw specjalnych ćwiczenia, które oddziałują na niektóre konsekwencje doświadczania przemocy. Wiemy, że zmiana swojego życia, wyjście ze znanej choć nie do końca bezpiecznej strefy bytowej w sytuacji przemocy to naprawdę bardzo duży krok. Dlatego właśnie proponujemy ćwiczenia, które będą tym pierwszym małym krokiem prowadzącym do celu ostatecznego – uwolnienia się od przemocy.

Mogę zapewnić, że osoby, które sięgną po ten podręcznik i będą chciały zmienić swoje życie, odnajdą w nim narzędzia, które przybliżą je do tego celu – dodaje Runo.

W przygotowanie projektu zaangażowali się psycholodzy i prawnicy organizacji. Podręcznik dostępny będzie w wielu formach. Pisanej i audio na social mediach Stowarzyszenia oraz wydany w formie papierowej.

 

 

Poprzedni wpis
Nasze Prezentacje: Projekt „+Prawnik”
Następny wpis
Nowa wizja czasopisma
Menu